Pocenie jest prawidłowym procesem organizmu, dzięki któremu nasze ciało nie ulega przegrzaniu. Funkcje termoregulacyjne gruczołów potowych są kontrolowane przez współczulny układ nerwowy. Mimo, iż pocenie jest naturalnym procesem organizmu, kiedy jest intensywne staje się niezmiernie kłopotliwe.
Problem ten wiąże się z poczuciem wstydu, zażenowaniem, poirytowaniem, co w konsekwencji prowadzi do ograniczeń w kontaktach z innymi ludźmi, a w niektórych przypadkach uniemożliwia wykonywanie pewnych czynności zawodowych, bądź nawet związanych z codziennym życiem. Nadpotliwości często towarzyszy nieprzyjemny zapach wynikający z rozkładu potu przez bakterie. Nadmierne pocenie może być zlokalizowane i dotyczyć tylko pach, dłoni, stóp, czoła bądź uogólnione i dotyczyć całego ciała.
Istnieją różne przyczyny nadmiernej potliwości tj: zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne, menopauza, andropauza, niektóre nowotwory, otyłość, stres, wysokie temperatury itp. Wyróżnia się także nadpotliwość samoistną.
Leczenie nadpotliwości:
Leczenie nadmiernej potliwości toksyną botulinową (Botox®) - przed rozpoczęciem terapii lekarz przeprowadza rozpoznanie nadpotliwości. Najczęściej jest to próba jodowo-skrobiowa (test Minora). Miejsca narażone na wzmożoną potliwość zostają posmarowane jodyną, a następnie posypane skrobią. Schorzenie zostaje potwierdzone, gdy dany obszar zaciemni się. Jednocześnie to wskazówka dla lekarza wykonującego zabieg, mówiąca o tym, w które miejsca powinna być wprowadzona toksyna botulinowa. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort w związku z iniekcją, dlatego przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe pod postacią maści Emla.
Głównym efektem zabiegu jest bardzo znacząca redukcja wydzielania potu, szczególnie widoczna w przypadku pach, która trwa około 6 do 8 miesięcy. Dodatkowym efektem jest redukcja nieprzyjemnego zapachu związanego z nadmiernym poceniem się.