logotyp

rejestracja

 

 

odmrozenia
Odmrożenie to stan, w którym dochodzi do zamarznięcia niektórych tkanek organizmu i wytworzenia się w ich obrębie kryształków lodu trwale uszkadzających mniejsze naczynia krwionośne. Zmiany miejscowe są wywołane działaniem niskiej temperatury, głównie powietrza oraz wiatru i wilgoci. Oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich np. +2°C. Najbardziej podatnymi na odmrożenia częściami ciała są: uszy, nos, policzki oraz dłonie i stopy.


Na dotkniętym odmrożeniem obszarze komórki obumierają w skutek niedotlenienia.
Odmrożenie poprzedza szczypanie i pieczenie narażonej na niską temperaturę części ciała.
Obszar dotknięty odmrożeniem staje się zimny, blady i zdrętwiały. Nieco później zabarwienie zmienia się na sino-fioletowe i pojawia się obrzęk. 
W lżejszych przypadkach niska temperatura może spowodować przemrożenia, wówczas części ciała stają się czerwone, bolesne i obrzęknięte.

 

CO ROBIĆ?


- ogrzej odmrożone części ciepłem własnego ciała,
- jeśli to możliwe, zanurz odmrożone powierzchnie w ciepłej wodzie, powoli zwiększając jej temperaturę,
- pamiętaj ! aby nie pocierać zmarzniętej powierzchni ciała, gdyż to może zwiększyć uszkodzenie tkanek,
- nie używaj urządzeń rozgrzewających np. kaloryfera,
- nie spożywaj alkoholu aby się rozgrzać!

 

UWAGA!


Jeśli na Twojej skórze pojawiły się pęcherze, obrzęk utrzymuje się zbyt długo bądź pojawiły się przebarwienia skóry, musisz zasięgnąć konsultacji lekarskiej! Prawdopodobnie doszło do odmrożenia I, II a nawet III stopnia ! Nie zwlekaj!

Aby nie doszło do odmrożeń- pamiętaj o noszeniu rękawiczek, poruszaniu palcami co jakiś czas ,aby wzmóc krążenie dłoni i stóp oraz o zabezpieczaniu tłustym kremem ochronnym części ciała, które są narażone na działanie wilgoci i niskiej temperatury. Jeśli widzisz u siebie na dłoniach, stopach zmiany wywołane działaniem zimnego, wilgotnego powietrza, to dla przywrócenia prawidłowego funkcjonowania tkanek najlepszy będzie zabieg parafinowy.

 

 

logo UE

Klinika

Badania kliniczne

 

logotyp 1logotyp 2

© Clinica Dematoestetica Profesor B. W. Zegarscy. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www.